Mėgstantiems stilingus namus sunku atsispirti dviejų moterų kūrybai

Dvi kolegės, Daiva Tankevičienė ir Jovita Ambruževičiūtė, kartu sukūrė kūrybinį ir prekybinį ženklą „Sentimènto“. Tai antikvarinių baldų ir interjero detalių parduotuvė, naujam gyvenimui prikelti baldai bei kreidos dažai.

Daiva daugiau atsakinga už kūrybinę dalį, ekspozicijos sustatymą gavus naują siuntą, baldų perdažymą, spalvų ir technikos parinkimą. Studijuoja tapybą Vilniaus Dailės akademijoje, todėl kūryba jai nesvetimas dalykas.


Sentimènto perdaryta komoda su dviem stalčiais

Prieš ir po - baldų perdažymas ir restauracija, komodaJovita įgyvendina sumanymus internetinėje erdvėje, teikia idėjas ir pataria kai reikia analitinių sprendimų. Baigusi multimedijų ir interneto technologijų bei gretutines marketingo studijas, toliau tobulinasi studijuodama grafinių komunikacijų inžinerijos magistrantūros studijose.

„Mums labai svarbu perteikti senų daiktų grožį, pamatyti kaip jie naujai atsiskleidžia, kaip tampa puikia interjero detale. Tai pavadintume kūryba, nes niekad nesigaus identiškai nudažyti kelių baldų, jie bus autentiški ir vienetiniai. Taip pat vilioja tai, jog žmonės gali perdažymą išbandyti patys, dažai kuriais prekiaujame yra kreidos pagrindu, skiedžiami vandeniu, neskleidžia nemalonaus kvapo, todėl galima naudoti net namuose ir kas labiausiai visiems patinka nereikia šlifuoti seno baldų sluoksnio, o tik minimaliai pašiaušti paviršių.“ – pasakoja įkūrėjos.

„Kūryba, tai galimybė atrasti save naujai. Nevaržyti savo kūrybiškumo, o tiesiog daryti.”


Neseniai moterys pradėjo bendradarbiauti su antikvarinių baldų tiekėjais, todėl gali pasiūlyti ne tik išskirtinių baldų, bet gali pakeisti ir jų spalvą, kuri derintųsi su visu kitu interjeru.

Sentimento - antikvariniai baldai

Restauruotas staliukas ir spintelė
„Antikvarinius daiktus labai mylime, nes jie skleidžia šilumą ir net prilyginame juos geram vynui, kurio savybės atsiskleidžia tik jį išlaikius“, - atvirauja moterys.


Viskas prasidėjo nuo dovanoto baldo

Ilgą laiką Daiva svajojo apie savo veiklą, tik kol neatrado savęs jai nebuvo aišku ko imtis. Ji pasakoja, jog viskas prasidėjo nuo to, kad studijuojant Vilniaus dailės akademijoje pritruko asmeninės erdvės, todėl nutarė įkurti nuosavą studiją. „Pirmus metus ją įkūriau savo dar neįrengtame bute. Buvo romantiška kurti tarp betono plokščių, tik su molbertu ir pliažo gultu prisėdimui. Kaip tik ieškojau spintos, kurioje galėčiau laikyti dažus, teptukus ir kitas tapybai reikalingas priemones. Tuo tarpu grupiokė keitė savo bute baldus ir užsiminė, kad gali atiduoti jai atitarnavusį Jaunuolio baldų komplektą. Aš jau iš anksto žinojau, kad perdažysiu jį šviesiais dažais ir taip paeksperimentuosiu“, - pasakoja Daiva.

Daiva Tankevičienė restauruoja baldus parke
„Prieš tai buvau mačiusi kaip savomis rankomis spintą perdažė draugė, „Medalikos“ įkūrėja Irina, todėl siekiau panašaus rezultato. Grupiokė pamačiusi atnaujinto baldo rezultatą, pasakė - „čia tas pats baldas? Nebūčiau tau jo atidavusi“. Dažus laikyti joje pasidarė gaila ir man, todėl iki šiol ji tarnauja kaip indauja. Vėliau iš kitos draugės rūsio ištraukėme Smetonos laikų indaują ir ją atnaujinome. Rezultatas taip pat pateisino lūkesčius. Tai buvo įrodymas, kad šia linkme reikia toliau ir rimčiau dirbti.“ – suprato pašnekovė.

Ką reiškia „Sentimènto“?

„Naudojome minčių lietaus (angl. brainstorming) metodą. Popieriaus lape surašėme pagrindinius žodžius ir terminus, su kuo mums asocijuojasi mūsų veikla. Pirminiai žodžiai buvo: Provansas, šviesa, vintažas, vertybės, atgimti naujai ir kažkas itališko, prancūziško, Viduržemio jūros kraštų bei subtiliai ilgalaikiai madingo. Žinoma, to susitikimo metu išsirinkti tikslaus pavadinimo nepavyko, bet grįžus namo ir permąsčius, staiga atėjo į galvą mintis, jog „Sentimento“ apibrėžia viską, kas išlaikyta, brangu, artima, o tuo pačiu ir jaukiai prabangu.“ – atvirauja pašnekovės.

Restauruotos kėdės - Sentimento
Kūrėjos pasakoja, jog idėjų ir įkvėpimo semiasi muziejuose arba interjero žurnaluose. Dažniausiai prašo klientų, kad atsiustų interjero nuotraukų arba nuvyksta į vietą pačios, kad pajausti kurioje vietoje stovės atnaujintas baldas, kokių spalvų jis reikalauja bei kokie yra šeimininkų lūkesčiai. „Daugiausiai dirbame klasikinio interjero, Provanso, Shabby Chic stiliais, bet galime sukurti ir žaismingesnį bei spalvingesnį stilių.“ – tikina viena iš įkūrėjų Daiva Tankevičienė.


Kaip parinkti spalvas ir esminiai baldų dažymo žingsniai

„Dažniausiai stengiuosi pajausti kokio sprendimo reikalauja baldas. Turiu eskizų sąsiuvinį, kuriame persipiešiu dažomo baldo eskizą ir spalviškai išbandau kelis variantus. Šioje vietoje sulyginčiau dažymą su tapyba, kai dengi sluoksnį po sluoksnio ant drobės ir bandai matyti visumą. Būna, kad maišau kelias spalvas arba padengiu pirma sluoksnį tamsesne, o antrą šviesesne, kad atspalviai įgautų dinamiškumo“, - atksleidžia pašnekovė.

Restauruojami ir perdažomi seni stalčiai

Mergaitė vonioje perdažo baldus
„Naudoju pratrynimus švitro kempinėle, tai padeda sukurti šiek tiek senesnio baldo įvaizdį. Būna ir taip, kad palieku jau pradėtą dažyti baldą, nes nesu tikra tinkamu spalvos ar motyvo parinkimu, o po kelių dienų sugrįžus pamatau kitą jo viziją, kurią įgyvendinus būnu patenkinta rezultatu.“ – pasakoja Daiva.

„Sentimènto“ įkūrėjos rekomenduoja ką reikia daryti norint perdažyti baldus patiems:

  • Baldo paviršiaus pašiaušimas (pilnai nušlifuoti seną sluoksnį kreidos dažai nereikalauja);
  • Pirmo dažų sluoksnio dažymas;
  • Antro dažų sluoksnio dažymas;
  • Dekoravimas arba prašveitimai su švitro kempinėle;
  • Vaškavimas pirmu sluoksniu;
  • Sendinimas tamsiu vašku (jeigu norisi);
  • Lakavimas.Kodėl verta perdaryti senus baldus?

„Sakyčiau tai net būtina, nes tikrai senas baldas yra unikalus ir gali puikiai atsiskleisti tinkamoje aplinkoje tampant traukos centru susirinkus draugams ar artimiesiems, tai lyg jūsų asmenybės atskleidimas parodant jūsų vertybes. Nesakau, kad visi baldai turi būti tik antikvariniai, nes galbūt aplinka taptų per daug primenanti muziejų. Nereikia bijoti derinti jų su naujais, tiesiog tai gali būti tinkamas kambario akcentas. Pavyzdžiui: pianinas, senovinė raižytų formų komoda, konsolė, veidrodžio rėmas ar prabangus krėslas labiau atsiskleis, jeigu stovės tarp paprastesnio dizaino baldų. Aišku įvedus apgalvotą perėjimą kituose interjero akcentuose. Siūlyčiau prisiminti senelių ar prosenelių baldus, kurie gali tapti šeimos tradicijos tąsa perduodant iš kartos į kartą. Kitas variantas perliukų ieškoti antikvaro parduotuvėse“, - pasakoja D. Tankevičienė.

Restauruota ir perdažyta kėdė kaip nauja

Antikvarinės kodės

Antikvarinė spintelė - komoda
Baldų perdažymo spalvinėje gamoje dažniausiai vyrauja šviesios spalvos. Visų atspalvių balta, Provanso žydra, švelniai pilka su pieno balta. Taip pat sendinimo efektai, kurie primena Provanso ir Shabby Chic nudėvėtos prabangos stilių.

Ateityje moterys ketina plėstis ir prekiauti antikvariniais baldais, toliau dalyvauti parodose, mugėse ir kituose renginiuose. Planuoja plėsti dažų spalvų asortimentą, aplankyti kitų šalių baldų butikus.


Ką jums reiškia kūrybinė veikla ir kodėl verta kurti?

„Nes tai puikus atsipalaidavimo būdas. Tai savo individualumo atskleidimas, galimybė atrasti save naujai. Nevaržyti savo kūrybiškumo, tiesiog daryti, nors iš pradžių gali atrodyti, kad tai neduos apčiuopiamo rezultato, mažiau kopijuoti ir tai pasiteisins. Taip pat dar patartume pasidomėti meno istorija apskritai, kad susidaryti globalesnį vaizdą kiek istorijoje buvę pokyčių ir kas vis dėlto išlieka svarbiausia“, - ragina pašnekovės.

Su įkūrėjomis susipažinti ir pabendrauti galite „Sentimènto“ facebook puslapyje.